Kwas kwasowi nierówny!

 

Kwas kwasowi nierówny!

 

              Wśród surowców kosmetycznych możemy znaleźć te, które posiadają kwas w nazwie, a działają zupełnie inaczej niż kwasy stosowane w gabinetach kosmetycznych, jak AHA, BHA i PHA. Drogeryjne kwasy nie wykazują właściwości złuszczających, a działanie nawilżające, łagodzące oraz antyoksydacyjne, np. kwas hialuronowy, kwas glicyryzynowy lub kwas liponowy.

Jak więc wybrać odpowiedni dla nas kwas do pielęgnacji skóry? Najważniejsze jest określenie potrzeb skóry i rodzaj cery. W przypadku błędnej analizy, można sobie zaszkodzić doborem nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji domowej. Na rynku kosmetycznym są preparaty eksfoliujące. Różnią się stężeniem, formami aplikacji oraz mocą. Należy wnikliwie obserwować swoją skórę, w jaki sposób „zachowuje się” pod wpływem działania różnych substancji i z rozwagą dozować wybrany produkt. Wyróżniamy kilka etapów, które charakteryzują pracę z peelingami chemicznymi:

– Przygotowanie do eksfoliacji
- eksfoliacja
- regeneracja
- utrzymanie efektów

 

Najpopularniejsze kwasy:

Kwas Glikolowy – jest pozyskiwany z trzciny cukrowej. Stężenie do 5% działa nawilżająco, natomiast wyższe stężenia będą pobudzać skórę do odbudowy, przy okazji lekkiego złuszczania. Jest wskazany dla skóry dojrzałej, z widocznymi oznakami fotostarzenia. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu glikolowego, najlepiej wykonywać w okresie jesienno – zimowym, ponieważ kwas zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie UV.

 

Kwas laktobionowy – pozyskiwany z laktozy. Ma działanie mocno nawilżające, ale również antyoksydacyjne. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry. Polecany szczególnie dla osób z cerą suchą, odwodnioną i naczynkową, ponieważ wycisza rumień oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Kwas laktobionowy jest kwasem całorocznym.

 

Kwas migdałowy – pozyskiwany z gorzkich migdałów. Posiada dużą cząsteczkę, dlatego nie ma właściwości drażniących. Wykazuje działanie rozjaśniające, antybakteryjne oraz seboregulujące, dlatego jest polecany osobom z różnego rodzaju niedoskonałościami, a także osobom z cerą wrażliwą i naczyniową. Kwas migdałowy jest bezpieczny i można stosować go przez cały rok.

 

Kwas salicylowy – pozyskiwany z kory wierzby. Odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, zwęża pory oraz ma silne działanie antybakteryjne. Przyspiesza gojenie wyprysków i intensywnie złuszcza skórę. Jest idealny dla cery tłustej, trądzikowej. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu glikolowego, najlepiej wykonywać w okresie jesienno – zimowym, ponieważ kwas zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie UV.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy przedłużanie rzęs jest dla Ciebie?

Jak dbać o rzęsy naturalne?

Witamina A - zastosowanie w kosmetyce