Higiena powiek – nużyca (demodekoza)

 

1.     Higiena powiek – nużyca (demodekoza)

 

              Kobiety pokochały zabieg przedłużania rzęs, za niesamowity efekt gęstych, czarnych i długich rzęs, który jest widoczny bezpośrednio po zabiegu. Pięknie podkreślone oczy pozostają przez około 3 tygodnie, bez potrzeby ich malowania. Jest to przede wszystkim wygoda. Należy jednak pamiętać o prawidłowej higienie okolicy oczu. Jej brak może prowadzić do przykrych i nieprzyjemnych konsekwencji, czego przykładem jest nużyca.

              Nużeniec to mały pajęczak z rodziny roztoczy, który bytuje w ujściach torebki włosowej. Żywi się głównie wydzieliną gruczołów łojowych. Największe skupienia nużeńców są właśnie w okolicach oka (przy rzęsach i brwiach), czoła (przy włosach), w bruździe nosowo- wargowej i na głowie.

Te małe roztocza mogą w bardzo dobrym tempie rozszerzać swoje kolonie i przyczyniać się do rozwoju trądziku pospolitego lub różowatego, zapalenia łojotokowego skóry. W okolicach oka, mogą doprowadzić do wypadania włosów, zapalenia powiek i rogówki, suchości oka i różnych stanów alergicznych, przy których gałki oczne są mocno przekrwione i swędzące.

              Na nużycę szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością organizmu, alergicy, osoby z nadreaktywnością gruczołów łojowych. Objawami nużycy jest zaczerwienienie i świąd. Oczy stają się nadwrażliwe na światło i dym. Możliwy jest rozwój jęczmienia oraz gradówki.


           

   Przyczyną rozwoju nużycy, czyli choroby spowodowanej przez nużeńce, może być również nieprawidłowa higiena oczu. Podczas zabiegu przedłużania rzęs, doklejane są rzęsy syntetyczne do rzęs naturalnych, w odstępie ok. 0,2 mm od brzegu powieki. W efekcie powstaje niewielki uskok, który może być siedliskiem zanieczyszczeń (resztki makijażu, sebum).  Takimi zanieczyszczeniami natomiast, żywią się nużeńce. Tworzy się idealne środowisko do ich rozwoju. Aby temu zapobiec, bardzo ważne jest, dokładne mycie powiek wraz z rzęsami, specjalnymi szamponami przeznaczonymi do rzęs przedłużanych, bądź płynem do higieny intymnej. Wybrany preparat rozcieramy w wilgotnych palcach, aż do uzyskania piany. Wytworzoną pianę nakładamy na rzęsy (ze szczególną dokładnością przy ich nasadzie) i delikatnie przecieramy pionowymi ruchami od linii powiek, aż do końca rzęs. Zmywamy wodą, bądź solą fizjologiczną i przeczesujemy szczoteczką, żeby z powrotem uzyskać rozłożystość kępek.

              Bardzo ważne jest zachowanie szczególnej higieny nie tylko przez klientkę, podczas codziennej pielęgnacji przedłużanych rzęs, ale również zachowanie higieny przez stylistkę. Wszystkie narzędzia (pęsety) muszą być zamoczone w odpowiednim roztworze skoncentrowanego płynu do dezynfekcji, po każdej klientce. Wszelkiego rodzaju szczoteczki do przeczesywania i czyszczenia rzęs, są materiałami jednorazowymi, które należy dać klientce do domu, lub wyrzucić. Zwracajcie, więc  uwagę przy doborze bezpiecznego gabinetu, szczególnie, gdy decydujecie się na zabieg przy oczach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy przedłużanie rzęs jest dla Ciebie?

Rumień, nadwrażliwość i nieestetyczne "pajączki" na twarzy. Sprawdź jak sobie z tym radzić!

Witamina A - zastosowanie w kosmetyce