Rumień, nadwrażliwość i nieestetyczne "pajączki" na twarzy. Sprawdź jak sobie z tym radzić!

 

W dzisiejszych czasach do rzadkości należy cera gładka o jednolitej cielistoróżowej karnacji. Coraz więcej kobiet i mężczyzn w różnym wieku skarży się na kłopoty związane z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi.

 

 Kruchość naczynek jest związana z ich podwyższoną przepuszczalnością, która powoduje przenikanie do skóry wielu czynników zapalnych. W konsekwencji dochodzi do pojawienia się na skórze rozlanego rumienia, uczucia pieczenia i rozgrzania. Nadwrażliwość naczyń krwionośnych jest jednym z czynników przyczyniających się do powstawania trądziku różowatego. Z czasem skłonność do pojawiania się rumieni utrwala się. Kruche naczynia włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, pozostawiając na skórze trwałe ślady, potocznie nazywane pajączkami.

 

Skłonność do występowania rozszerzonych naczyń krwionośnych (teleangiektazji) występuje już w dzieciństwie, a po dwudziestym roku życia naczynka zaczynają być widoczne. Skórę tę przy pielęgnacji należy traktować jako nadzwyczaj wrażliwą. Bardzo często reaguje ona długotrwałym rumieniem, czasem opuchlizną, pieczeniem i swędzeniem. Zaczerwienienie może pojawiać się w okolicy policzków, nosa i brody, najczęściej na skutek picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu, spożywania ostrych przypraw, a nawet w przypadku zjedzenia gorącego posiłku. Do pierwszych sygnałów tej dolegliwości można również zaliczyć pojawianie się rumienia wywołanego zmianą temperatury, wzruszeniem lub zdenerwowaniem.

 

Rozszerzone naczynka mogą powstać przy każdym typie cery, ale najbardziej narażona na tę dolegliwość jest skóra delikatna, cienka i wrażliwa, nie bez znaczenia jest też głębokość unaczynienia skóry. Bardzo trudna w pielęgnacji jest cera tłusta i naczyniowa.

 


Jeśli problem rumienia i pajączków dotyczy Ciebie, wybieraj kosmetyki z poniższymi składnikami aktywnymi:

 

- witamina C, która wpływa na elastyczność i szczelność naczyń,

- wyciągi z kasztanowca, które wzmacniają naczynia oraz działają przeciwzapalnie

- wyciągi z arniki i rutyny - bogate w flawonoidy wzmacniające ściany naczyń krwionośnych

- olejek różany, który ściąga rozszerzone naczynia i działa antyseptycznie,

- skrzyp polny, który wzmacnia tkankę łączną

- wit K, która odpowiada ze krzepliwość krwi, przyspiesza gojenie i zanik wewnętrznych wybroczyn

czerwona glinka

- miłorząb japoński - poprawia krążenie krwi i stan ścian naczyń krwionośnych

- świetlik - uszczelnia naczynia krwionośne

- chmiel - poprawia krążenie, łagodzi podrażnienia

- nagietek - zmniejszający kruchość naczyń włosowatych

- karczoch - zwiększa odporność ścian naczyń krwionośnych


        Poza codziennymi nawykami, pielęgnacja domowa jest niezwykle ważnym elementem kuracji wzmacniającej naczynka. Przykładowe kremy, które zawierają powyższe składniki aktywne: 

  • Krem Arkana  Neuro Sensi
  • Krem Arkana Illuminator z witaminą C i kurkuminą
  • Krem Arkana Lactobionic 10% & wit A + C

     Przy zamówieniach na stronie Arkany, z kodem BEAUTYART11 otrzymasz 5% rabat wraz z darmową przesyłką.


            Zabiegi w gabinecie kosmetycznym również mają na celu wzmocnić naczynka i zniwelować rumień. Do najpopularniejszych z nich należą peelingi chemiczne, głównie kwas laktobionowy, askorbinowy oraz azelainowy. Więcej informacji znajdziesz na www.gabinet-beautyart.com (zakładka Zabiegi pielęgnacyjne -> terapia dla skór naczyniowych i nadreaktywnych).



Metody usuwania teleangiektazji:

l Elektrokoagulacja – zamyka i uszczelnia naczynia. Dobrze radzi sobie z „pajączkami” oraz plamkami rubinowymi (www.gabinet-beautyart.com)

Laseroterapia – wyciszenie rumienia, wzmocnienie naczyń krwionośnych

l Skleroterapia – służy do leczenia żylaków



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy przedłużanie rzęs jest dla Ciebie?

Jak dbać o rzęsy naturalne?

Witamina A - zastosowanie w kosmetyce